2. Liseler Arası Ses Buluşması Yarışması’nın Birincisi The Amerikan Future College’den Aysu Mişon Oldu

Gazimağusa Belediye Tiyatrosu “Zurnanın Son Deliği”İsimli Komedi Oyunuyla Perdelerini Açıyor
18 Mart 2019
3. Uluslararası Gazimağusa Sanat Festivali’nin Basın Toplantısı Gerçekleştirildi
25 Mart 2019

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklığında 27.’si düzenlenen Gazimağusa Çocuk ve Gençlik  Festivali kapsamında gerçekleştirilen 2. Liseler Arası Ses Buluşması Yarışması’nın birincisi The  Amerikan Future College’den Aysu Mişon isimli öğrenci oldu.

Finalde yarışmaya hak kazanan 10 finalist ünlü orkestra şefi Tarık Sezer’in orkestrası eşliğinde canlı performanslarını sergilemek için Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nı tıklım tıklım dolduran izleyenlerin karşısına çıktı. Prof Dr. Memduh Özdemir başkanlığındaki jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda The Amerikan Future College’den Aysu Mişon Birinci, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden Hasan Cengiz Sayılı ikinci, Namık Kemal Lisesi’nden Yüksel Günay Bilgeer üçüncü olurken, Tarık Sezer Jüri Özel Ödülü’ne ise Namık Kemal Lisesi’nden Doğuhan Bilal Uz layık görüldü. Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, ve Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit de geceye katılarak dereceye girenlere ödüllerini verdi. Yarışmada dereceye girenler Prof. Dr. Memduh Özdemir başkanlığında Tarik Sezer, Banu Kunt Işık, Dilşat Asadova, Dervişe Çerkez Güryel, Çamay Cicekseven, Fikri Karayel, Cemal Ozgürsel, Tolga Ruhi, Oskay Hoca’dan oluşan jüri tarafından belirlendi.

 

Gazimağusa Belediyesi yarışmanın birincisine 4 bin, ikincisine 3 bin, üçüncüsüne ise 2 bin TL’lik para ödülü verirken, dereceye giremeyen diğer yarışmacıların her birine 1000 TL’lik teselli ödülü verdi.  Final gecesinde yarışmacılar bir Kıbrıs şarkısı ve bir de seçtikleri bir parça olmak üzere ikişer şarkı seslendirdi. Yarışmanın yayın sponsoru olarak Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT) tarafından canlı yayınlanan  yarışmada kazananlar jürinin puanlamasıyla birlikte izleyicilerin sms oylarıyla  belirlendi.  Sms’lerden elde edilen gelirin bir kısmı MKD tarafından Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na bağışlanacak. Yarışmasnın birincisine  Telsim Vodafon stüdyolarında single albüm,  ilk dört kişiye Harmony Kırtasiye’den mikrofon ödülü ve müzik aletleri ile ilgili armağanlar verilirken, Tarik Sezer, jüri özel ödülü almaya layık görülen öğrenciye O Ses Turkiye yarışmasına elemesiz direkt girme hakkı verdi. Ayrıca Serena tüm finalistlere kıyafet ve ayakkabı sponsoru oldu. Eğitim Bakanlığı, 10 Kıbrıs şarkısının albümünü cd olarak çoğaltacak. Tüm katılımcılara, 10 finalist okula ve müzik öğretmenlerine plaket ve teşekkür belgesi verilirken, 1.Liseler Arası Ses Buluşması albümü hediye edildi.

Yarışmaya, Lefkoşa Türk Lisesi’nden Eminegül Aygünler, Erenköy Lisesi’nden Zelal Berfin Akın, İskele Bekirpaşa Lisesi’nden Sevim Sanlıer ve Beste Tatlı, Namık Kemal Lisesi’nden Yüksel Günay Bilgeer ve Doğuhan Bilal Uz, Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden Hasan Cengiz Sayılı, Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nden Hüseyin Gündüz, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi’nden Ali Deniz Tosun ile The Amerikan Future College’den Aysu Mişon katıldı

 

Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları konuşmasında, velilere seslenerek, böyle güzel veliler olduğunuz için bir eğitimci olarak sizlerle gurur duyuyorum” diyerek, katkı koyan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.  Kültürü ve eğitimi bir arada yürüten sivil toplum örgütü olarak 30. Yıllarında olduklarını ifade eden Cumaoğulları, veliler olmasaydı festivalin de olamayacağını söyledi. Cumaoğulları, Festivalin etkinliklerinin tümünün büyük katılımla gerçekleştiğini, ses yarışmasıyla gençlere de kapı açtıklarını gençlerin yarışmaya gösterdiği ilgiden ve onların kalitelerinden gurur duyduğunu söyledi. Festival ortakları olan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e çalışmalarına büyük destek verdiği ve tüm isteklerini yerine getirdiği için teşekkür eden Cumaoğulları ayrıca jüri üyelerine, ve Orkestra Şefi Tarık Sezer’e de teşekkür etti.

 

Gazimağusa Belediyesi Mağusa Gelişim Akademisi Sorumlusu Refik hazır konuşmasında, Belediye olarak güzel ve büyük organizasyona destek olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade ederek, Gazimağusa’da başlayan festivalin ülkeye yayıldığını ve Gazimağusa’nın sınırlarını aştığını söyledi.

    

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödeme
Türkçe
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?