BELEDİYE TARİHİ

Mağusa Türk Belediyesi, ilk defa 1958 yılında kuruldu. İlk Belediye Binası Suriçi'nde, eskiden polis karakolu olup bu günlerde Eski Eserler Dairesi olarak kullanılan binaydı. 1960 Anayasası'yla, kentlerde Türk ve Rum olmak üzere iki ayrı belediyenin bulunmasını öngören hükümler ile yasal kimliğine kavuştu.
1974'e kadar Gazimağusa'daki Türk mahallelerine ve yaklaşık 8 - 10 Binlik bir nüfusa hizmet verdi. 1974'den sonra tüm Gazimağusa'ya hizmet verbilecek şekilde yeniden organize edilen Belediye'ye ilerleyen yıllarda, Tuzla Köyü de katıldı. Çok az sayıda çalışanla göreve başlayan belediye 1990 yılların başında 350 çalışana ulaştı.
Kentte sürekli ikamet eden 28 bin yurttaşa ek olarak yılın büyük bölümünde kentte bulunan 16 bini aşkın üniversite öğrenci ve personeliyle 40 bin nüfusa ulaşan ve son olarak 1 Eylül 2008 tarihinden itibaren belediyemize bağlanan Mutluyaka köyüyle birlikte yaklaşık 93 kilometre kare bir alana sahip Gazimağusa Belediyesi ülkemizin ikinci büyük kentsel alanı durumundadır.
Gazimağusa Belediyesi'nde 1958 yılından itibaren görev yapan Belediye Başkanları sırasıyla aşağıdaki gibidir.
Online Ödemeler
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?