Başkan İsmail Arter: “Gereksiz Tartışmalar Gazimağusa’ya Zarar Verir”

Polatpaşa İlkokulu Öğrencileri Gazimağusa Belediyesini Ziyaret Etti
9 Mayıs 2019
Şiir ve Yaratıcı Okuma Atölyesi ile Fotoğrafçılık ve Kısa Film Yapımı Atölyesi’nin Eğitmenleri Başkan İsmail Arter’i Ziyaret Etti
9 Mayıs 2019

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’NDE BAŞKAN İSMAİL ARTER İLE SENDİKA ARASINDA “UZLAŞI TOPLANTISI” YAPILDI; TARAFLAR GÖRÜŞLERİNİ ORTAYA KOYDU

BAŞKAN İSMAİL ARTER: “GEREKSİZ TARTIŞMALAR GAZİMAĞUSA’YA ZARAR VERİR”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Belediyede örgütlü olan Mağusa Türk Genel İş Sendikası Yönetimi ile son yaşanan gelişmelerle ilgili bir toplantı yaptı. Başkan İsmail Arter, Sendika Başkanı Halil Karagil ve Yönetim Kurulu Üyeleri’yle yaptığı toplantıda, işverenle beraber bir kurumda sendikanın da olması gerektiğini, zaman zaman eleştiri olabileceğini, ancak 2 tarafın sürekli kavga etmesi halinde kurumun bundan zarar göreceğini ifade ederek, “gereksiz tartışmalardan kurum zarar gördüğünde Gazimağusa zarar görür, halk zarar görür, hizmetlerin kalitesi düşer.” dedi. Sendika Başkanı Halil Karagil ise, belediyenin bu tür olaylarla anılmasını ve sendika olarak iç barışın bozulmasını istemediklerini ifade ederek, “belediyemizde ekmek yiyen, personel olan insanlarız ve bizler profesyonel sendikacı değiliz. Asla işveren olarak sizlerle sürtüşme, kavga etme gibi bir lüksümüz yoktur.” dedi.

Başkan İsmail Arter, belediye idaresi olarak sendikayla uzlaşarak yürümek gerektiğini, 4 sene bunu başardıklarını, seçimin ardından bir anda ortamın gerildiğini söyleyerek, “sendika görevini yapacak, başımın üstünde yeri var. Emeğin de alın terinin de aynı şekilde başımın üstünde yeri var, ancak bu rayından çıkmaması gerekir, görev ve yetkilere müdahale eder gibi sert cümlelerle sürtüşmelere kadar sürüklenirse konu, iş kalitesi, verim ve hizmetler aksayacak.” diye konuştu. Asbaşkanın yaptığı açıklamanın sendika tarafından tehdit olarak algılandığını ifade eden Başkan Arter, belediyedeki huzursuzluğun herkesi saracağını ve vatandaşa da yansıyacağını söyledi. Belediyeye ait tesislerde güvenlik görevlisi görevlendirilmesiyle ilgili yapılan eleştirilere cevap veren Başkan Arter, “tesislerde yaşanan polisiye olaylar nedeniyle güvenlik görevlisi çalıştırıyoruz. Görevli olmayan tesislerde ne olaylar yaşanıyor ben bilirim. Ayrıca gündelikçi sitemini ben yaratmadım. İhtiyaca göre sayısını artırmıştık. Ombudsmanla ve Çalışma Bakanı ile görüşüp o konuyu kapattık.” şeklinde konuştu. Gazimağusa’nın temizliğinin daha iyi olması için çalıştırılan gündelikçi personeller olduğunu, iddia edildiği gibi evde oturup maaş alan personel olmadığını ifade eden Başkan Arter, yeni yapılanmayla şirket kurarak çalışacak personelin yatırımlarının yapılacağını söyledi.

“Belediyenin kötü ekonomik yapıya sürüklenmesine ben gülerek seyirci kalacağım ve sendika da alevlenecek? En fazla rahatsız olması gereken birinci benim, sonra meclis üyeleridir, sonra siz sendika üyeleri. Sizin söylediklerinizi dinlerim diyorum size. Bu bir uzlaşı toplantısıdır.” diyen Başkan Arter, kurumda siyasi partilerden aday olan ve görev alan çalışanlar olduğunu, herkesin siyaset yapacağını ama aynı zamanda haddini de bileceğini, hem siyasi partilerde görev alıp hem belediyede görevini yapanlarla hiçbir sorunu olmadığını kaydetti. Alınacak tedbirler konusunda belediyenin atacağı adımlar olduğunu, ancak Başkan ile Sendikanın kamuoyu önünde tartışmasının kuruma zarar vereceğini ifade eden Başkan Arter, Sendikaya Meclis Toplantılarına da katılması ve görüşlerini söylemesi için davet yaptı. Başkan İsmail Arter, yemekli toplantılarında misafirlerin talep ettiği restorandan hizmet aldıklarını, meclis toplantılarında talep edilmesi halinde izaz ikramların azaltılabileceğini, Asbaşkan’ın işletmesinden alınan 4 adet kiralık araç hizmetinin eğer araştırılırsa yarı fiyatına alındığının görüleceğini, başka şirketten de bu hizmetin alınabileceğini söyledi.

Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil ise, belediyenin bu tür olaylarla anılmasını ve sendika olarak iç barışın bozulmasını istemediklerini ifade ederek, “belediyemizde ekmek yiyen, personeli olan insanlarız ve bizler profesyonel sendikacı değiliz. Asla işveren olarak sizlerle sürtüşme kavga etme gibi bir lüksümüz yoktur.” dedi. 2018’den bugüne neler yaşandığını anlatan bir açıklama yaptıklarını, en yüce kurumun başkanın da üzerinde belediye meclisinin olduğunu söyleyen Karagil, basın açıklamasının başkanın şahsına yapılmadığını, halkı da ilgilendirdiğini ifade etti. Sendikanın bir yerlerden yönetildiği söylemlerinden birilerinin vazgeçmesini isteyen Karagil, sendikanın kimseden icazet almadığını belirtti. Belediye Asbaşkanının sendikayı suçlayıcı sözlerinden sonra bir gündem oluştuğunu ve açıklama yaparak süreci anlattıklarını, Başkan İsmail Arter’e karşı olmadıklarını, gereksiz harcamalar ve istihdamlar konusunda Başkan İsmail Arter’in kendilerine “değerlendireceği ve tedbirler alınacağını” söylediğini aktardı.

Sendika Başkanı Halil Karagil şunları kaydetti: “burası bizim ekmek teknemizdir. Sizin dediğiniz gibi bizim işverenle sürtüşme kavga etme lüksümüz yoktur, bunun bilincindeyiz. Biz de işimizle uğraşmak ve halka hizmet vermek isteriz. Biz de barışçıl olarak çözüm bulunmasını isteriz. Sizlerin de gerekli tedbirleri alacağınıza inanıyorum. Kurum için asla battı kelimesini kullanmam. Kötüye gidişattan bir şekilde çıkaracağız. Siz de böyle anılmak istemezsiniz zaten. Sizinle 35 yıllık geçmişimizde sizin nasıl bir kişiliğiniz olduğunu daha önceden de bilirim. Böyle bir şeyi kendinize yakıştırmayacağınızı ben de gayet iyi bilirim. Biz asla işverenle kavga ve tartışma durumuna sürüklenmek istemeyiz. Birilerinden asla icazet alıp bizleri yönlendirmesini asla kabul etmem öyle biri değilim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödeme
Türkçe
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?