DP GENEL BAŞKANI FİKRİ ATAOĞLU GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARTER’İ ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSİN TATAR GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ
13 Mayıs 2020
Gazimağusa Alasya İlkokulu Ek Derslik Bina Projesi İhale Duyurusu
18 Haziran 2020

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu beraberindeki heyetle Başkan İsmail Arter’i ziyaret etti. Ataoğlu’na DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, Tatlısu Belediye Başkanı ve Gazimağusa İlçe Başkanı Hayri Orçan,  Meclis Üyesi ve MYK Üyesi Türksal İnce ve MYK Üyesi Cemsal Ataoğlu eşlik etti. DP’nin üzerinde çalıştığı belediyeler yasası konusunda belediyelere başlattığı ziyaretlerin ilki Gazimağusa Belediyesine yapıldı. Başkan Arter ile DP heyeti arasında hem belediyeler yasası hem de belediyelerin devlet katkısından yüzde 25’lik kesinti yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

DP Genel Başkanı Fikti Ataoğlu konuşmasında,  ülkemizdeki belediyelerin ciddi şekilde yaptıkları çalışılmaları takdir ettiklerini, hükümetin belediyelerin devlet katkılarından yüzde 25’lik kesinti yapmasına rağmen belediyelerin canla başla hizmet vermeye çalıştığını ifade ederken, yoksul insanlara yaptıkları yardımların da takdire şayan olduğunu söyledi. Ataoğlu, her platformda her açıklamalarında belediyelerden yapılan yüzde 25’lik kesintinin yapılmaması gerektiğini ifade etiklerini, belediyelerin daha iyi hizmet verebilmeleri için alternatifler üretilmesi gerekirken tam tersinin yapıldığını buna rağmen belediyelerin personeli ile özverili şekilde bu süreci en iyi şekilde götürdüğünü kaydetti. Sadece bu süreçte değil,  kısmi açılımların yapılacağı döneminde de belediyelerin gerek insanları bilgilendirmek gerekse de eksiklikleri gidermek için katkı koyacağını söyleyen Ataoğlu, belediyelerin sesini duyurmaya çalıştıklarını, geçen sürede hükümetin aynı duyarsızlığına devam ettiğini ifade etti.

DP olarak kendi içlerinde oluşturdukları ekiplerin yaptıkları çalışmalarda belediyelerle ilgili bir ekibin de olduğunu, Meclisteki belediyeler yasasının tartışılmaya başlanacağında DP MYK’sının kararı doğrultusunda bütün belediyeleri ziyaret etme kararı aldıklarını, ilk ziyareti de Gazimağusa Belediyesine gerçekleştirdiklerini söyledi. Belediyelerin de önerilerini görüşlerini alacaklarını ve konunun Meclis gündemine geldiğinde belediyeleri işin içine katarak en iyisini üretmek istediklerini belirten Başkan Ataoğlu, belediyelere nasıl daha iyi hizmet verileceğini ve belediyelere verilmesi gereken hizmetin neden verilmediği konularını Başkanların ağzından duymak islediklerini söyledi. Tüm belediyeleri yakinen takip ettiklerini, 28 belediyeye tek tek ulaşıp neler yapılabileceğini sorduklarını ifade ederek, belediyelerin sıkıntılarını, yüzde 25’lik kesinti konusunu, belediyeler yasasıyla ilgili nelerin yapılması gerektiğini konuşup meclise taşıyacaklarını söyledi. Ataoğlu, Gazimağusa Belediyesinin maske üretimi yapmasının da takdire şayan olduğunu, hem Başkan İsmail Arter’i hem emeği geçenleri kutladı. Ataoğlu ayrıca, belediyelere bu dönemde destek olunması için ödeme gücü olan vatandaşların belediyeye ödemlerini yapma çağrısında bulunarak, belediyelerin alacaklarını ne kadar erken toplarsa çarkın daha iyi döneceğini ifade etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter,  ziyaretten dolayı teşekkür ederek, 2 aylık dönemde Başkan Fikri Ataoğlu, Belediye Başkanı Hayri Orçan, Genel Sekreter Afet Özcafer ve Meclis üyeleri ile sık sık temas kurduklarını söyledi.  Korona Virüsü öncesinde de belediyeler ile sıkıntıların zaten olduğunu, belediyeler yasası ve ötesinde reform çalışmasının gündemde olduğunu bildiklerini, salgının bütün çalışmaları bir kenara ittiğini bundan dolayı salgına karşı çok sıkı tedbirler alındığını ifade etti. Sağlıkla ilgili ne kadar tedbirler alınırsa o derecede ekonominin etkilendiğine dikkat çeken Başkan Arter, salgını bir şekilde durdurduktan sonra aynı tempoda hem kamu maliyesi hem esnaf ve aynı zamanda belediyeler için ekonomik durumla ilgili çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Başkan Arter, gelirlerin çok düştüğünü, veznelere gelen paranın yüzde 10’a kadar düştüğünü, ekonomik çarkların durduğunu ifade ederek, 4 Mayıs’tan itibaren normale dönüşle ilgili açılımdan dolayı yavaş yavaş düzeleceğini düşündüğünü aktardı. Belediye olarak hem salgınla ilgili yapılacakları hem de beklemede olan projelerle ilgili çalışmaları sürdüreceklerini, hükümetten de beklentileri olduğunu, sürekli bunları dile getirdiklerini ifade eden Başkan Arter, Cumhuriyet Meclisi’nde bu konuların detaylı bir şekilde konuşulup tartışılması gerektiğini, çok zaman olmadığını, DP ile zaten beraber çalıştıklarını, son çalışmaya da katkı koyacaklarını söyledi. DP ile bugüne kadar görüş ayrılığı yaşamadıklarını, bundan sonra da beraber çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Arter, bugüne kadar kendisine verilen destek için teşekkür etti. Başkan Arter, ayrıca Mağusa Gelişim Akademisi’nde belediyenin ihtiyaçları için başladıkları maske ve tulum üretimini artırıp devlet dairelerine de dağıtım yaptıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödeme
Türkçe
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?