GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANI SÜLEYMAN ULUÇAY İLK 8 AYLIK SÜRECİ BASIN TOPLANTISINDA ANLATTI

MAĞUSA SURİÇİ PANAYIRI AÇILDI
26 Ağustos 2023
9 EYLÜL CUMARTESİ GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ PAZAR YERİNDE “OKUL BAŞLIYOR PAZARI” KURULUYOR
4 Eylül 2023
Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, Gazimağusa Belediyesi’ni yönetme sorumluluğunu devraldığı süre içerisindeki ilk 8 aylık icraat ve belediyenin mali durumunu açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi.
Bugün Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya basın mensuplarının yanı sıra Asbaşkan Hüseyin Manik ile Belediye Meclis Üyeleri de katılım gösterdi. Başkan Uluçay’ın, 8 aylık sürecin değerlendirmesini yaptığı basın toplantısı icraat ve mali durumun aktarıldığı sunum ve soru-cevap olarak iki aşamadan oluştu.
Seçim kampanyası döneminde de söz verdiği şekilde 6 ayda bir düzenli basın toplantıları ile
Gazimağusa Belediyesi’nin durumunun kamuoyu ile paylaşılacağını açıklayan Başkan Uluçay, bu süreçte belediyenin ayakları üzerinde durması için özverili çalışma, dayanışma ve iş birliği yapan herkese teşekkür etti.
“180 MİLYON TL OLAN BORÇ, 8 AYDA 110 MİLYON TL’YE İNDİRİLDİ”
Gazimağusa Belediyesi’ni yönetme sorumluluğunu devraldığı ilk anda tasarruf yapmaya yönelik geniş çaplı çalışmalar yürütülmeye başlandığını ifade eden Başkan Uluçay, birçok alanda tasarrufa gidilmesi ve yapılan düzenlemelerle 1 yılda 50 milyon TL tasarruf sağlayacaklarını açıkladı. Başkan Uluçay yapılan çalışmalarla 180 milyon TL’lik borcun 8 aylık süre içerisinde 110 milyon TL indirildiğini açıkladı. İlk günden itibaren maaşların günü gününe ödendiğine de dikkat çeken Başkan Uluçay, yürütülen çalışmalar sonucunda belediye personelinin eksik Sosyal Sigorta yatırımlarının tamamlandığını, İhtiyat
Sandığı yatırımlarının da Aralık ayına kadar tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı.
2023 YILI SONUNA KADAR 18 MİLYON TL’LİK İŞ ARACI ALIMI YAPILACAK
Yürütülen tasarruf çalışmalarından elde edilen gelirlerle Gazimağusa Belediyesi’ne 6’sı çöp kamyonu olmak üzere 16 adet iş aracı alındığını belirten Başkan Süleyman Uluçay, yeni bir ihaleyle de 2 dozer ve acil çöp toplama aracı eksikliklerinin büyük bir bölümünün giderileceğini açıkladı. 2023 yılı sonuna kadar Gazimağusa Belediyesi’nin 18 milyon TL’lik iş aracı alımı yapacağını kaydeden Uluçay, böylelikle yıl sonuna kadar kentin temizlik sorununun büyük ölçüde giderileceğini açıkladı.
GAZİMAĞUSA HALKI, SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI HİSSEDECEK
Belediye hizmetlerinin aksatılmadan ve artırılarak, iyileştirilerek devam edeceğine vurgu yapan Başkan Süleyman Uluçay, bunun yanında Gazimağusa Belediyesi’nin Sosyal Belediyecilik anlayışı ile sosyal sorumluluklarını da yerine getirmekte gönüllü olduğunu ifade etti.
Gazimağusa Belediyesi’nin tüm mali sıkışıklığına rağmen okullar açılmadan önce kentte bulunan ilk ve ortaöğretim okulları müdürleri ile toplantılar düzenleyerek görüşme gerçekleştirdiğini belirten Başkan Uluçay, eğitim süreci başlamadan önce 23 okulda ot kesimi, çit budaması, ilaçlama çalışmaları ve 23 okuldaki 127 su deposunun temizlik ve klorlama çalışmaları ile okullardaki yapı tadilat çalışmaları yardımları yapıldığını açıkladı. “Okullarımız, çocuklarımız kentimizin okulları ve çocuklarıdır” diyen Başkan Uluçay, “bizim sorumluluğumuzda değil” demeyip Gazimağusa Belediyesi olarak sosyal sorumluluklarını yerine getirdiğini ifade etti. Başkan Uluçay okulların tadilatı ve temizliğinin yanında yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile “Okul Başlıyor Pazarı” kampanyası ile 9 Eylül tarihinde Perşembe Pazarı alanında düzenlenecek bir etkinlikle iş insanları ve yardımseverlerin yardımı ile toplanan kırtasiye ürünlerinin cüzi miktarlarda satışının yapılacağını kaydetti. Okul Başlıyor Pazarı etkinliği çerçevesinde çocukların keyifli saatler geçirebileceği bir ortam oluşturularak okul alışverişlerini yapmalarının sağlanacağını belirten Başkan
Uluçay, elde edilecek gelirin ise Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’ne bağışlanacağını açıkladı. Başkan Uluçay açıklamalarında “bu şehirde dayanışma lafta kalmayacak” vurgusu yaptı.
GMB İCRAATLARINDA İŞ BİRLİKLERİ ÖNEM KAZANDI
8 aylık süreç içerisinde birçok güzel projeye imza atıldığını ifade eden Başkan Uluçay, icraatlar için yapılan iş birliklerine dikkat çekti.
Sahipsiz Köpekler: İş insanlarının yardımı ile Gazimağusa Belediyesi Köpek Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ameliyathanesi güçlendirildi. 8 ayda 150’yi aşkın sahipsiz köpek rehabilite edilerek kısırlaştırıldı. 2 yılda sahipsiz köpek sayısının yarı yarıya azaltılması hedefleniyor.
Esnek Toplu Taşıma: Yürütülen çalışmalar sonucu Halk Otobüsleri İşletmeleri ile yapılan protokol sonucu Perşembe Pazarı ve Gazimağusa sahillerine Esnek Toplu Taşıma Projesi uygulamaya kondu.
Suna Anne Dayanışma Mutfağı: Samtay Vakfı ile Gazimağusa Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Samtay Vakfı’nın mevcut dayanışma projesinde Suna Anne Dayanışma Mutfağı adı altında iş birliği sağlandı.
Bandabuliya ile Sakarya ve Maraş MAGEM: 8 aylık süreç içerisinde Gazimağusa Belediyesi’nin
sorumluluğunda bulunan gerek Bandabuliya’da gerekse Sakarya ve Maraş MAGEM’ler birçok sosyal etkinliğe ev sahipliği yaparken önümüzdeki dönemlerde de zengin eğitim programları ile çocuk, genç ve yetişkinlerin gelişimine ışık tutacak.
Sosyal Destek Hizmetleri Birimi: Özellikle İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerine yönelik hizmetlerini artırarak devam eden Sosyal Destek Hizmetleri Birimi birçok örnek projeye de imza atıyor. Yardımsever iş insanları ve Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği ile uyumlu şekilde yürütülen iş birliği sayesinde kentte yaşayan büyüklerimizin refah yaşam düzeyinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.
Aydınlatma: Uzun yıllar karanlığa bürünen Gazimağusa kenti, Belediye Meclis Üyeleri, ilgili bakanlık ve KIB-TEK ile yürütülen iş birliği sayesinde ışıl ışıl bir kent haline geldi. Özellikle ülke genelinde suç oranlarında yaşanan artış dikkate alınarak proje, kentte karanlık sokak kalmayıncaya kadar devam edecek.
Asfaltlama Çalışmaları: Mevcut sistemle yamalamada kullanılan ve artan asfaltta ziyan meydana gelmesi nedeni ile asfaltlama çalışmalarında artan asfaltında kullanılabileceği sistem uygulamaya konuldu. Bu çalışmada da iş birliği büyük önem kazandı.
Alt yapı yatırımları: Yaz aylarında yaşanan su kesintilerini aza indirmek ve önlemek için ekiplerin çalışmaları devam ediyor. Kentin her noktasına adil şekilde su ulaştırılmasına yönelik çalışmalar artarak devam ederken, pompa istasyonlarına yapılan yatırımlarla su ile ilgili mağduriyetin giderilmesi hedefleniyor. Kış aylarında ise su baskınlarını önlemek amacı ile çalışmalar devam ederken, tespit edilen 14 farklı noktanın 3’ünde bu yıl iyileştirme çalışmaları yapılacak. İleriki dönemlerde de tüm noktalarda peyder pey çalışmalar devam edecek.
Kanalizasyon çalışmaları: Eylül- Ekim aylarında bitmesi hedeflenen kanalizasyon çalışmalarında 3-4 aylık bir gecikme yaşanacağı öngörülüyor. Kentin en yoğun bölgelerinden biri olan Salamis Yolu’nda devam eden kanalizasyon çalışmaları sırasında Başkan Uluçay esnaf ziyaretlerinde bulunarak bilgilendirmede esnaf ile bir araya geliyor. Düzenli ve güvenli şekilde oluşturulan alternatif yol güzergahları ile kent halkının mağdur edilmeden çalışmaların tamamlanmasının hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödeme
Türkçe
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?