GAZİMAĞUSA’DA BİSİKLET PAYLAŞIM SİSTEMİ VELESPEED İSTASYONLARI FAALİYETİNE BAŞLADI

UBP LEFKE MİLLETVEKİLİ AYTAÇ ÇALUDA BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARTER’İ ZİYARET ETTİ
4 Ağustos 2021
BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARTER İLE SOSYAL HİZMETLER DAİRESİ MÜDÜRÜ HÜSEYİN AKCAN BİR GÖRÜŞME YAPTI
7 Ekim 2021

Gazimağusa Belediyesi’nin Yapım İnşaat Şirketi ile yaptığı sözleşmeyle Gazimağusa’nın 7 noktasına kurulan Bisiklet Paylaşım Sistemi Velespeed İstasyonları 100 bisikletle faaliyete başladı. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile Yapım İnşaat Şirketi Direktörü Ceren Ahmet Köse Gazimağusa Belediyesinde düzenledikleri basın toplantısıyla Gazimağusa’da Velespeed Bisiklet İstasyonlarının faaliyete başladığını duyurdu. Bisikletlerin saatlik sürüş ücreti 5,99 TL, aylık ücreti 50 TL, fleksi isimli 500 dakikalık sürüş ücreti 57 TL, yıllık sürüş ücreti ise 469.99 TL olarak belirlendi. Ödeme işlemleri için istasyonlarda bulunan online işlemlerden kredi kartıyla ödeme yapılabilirken, ödemeyi nakit yapmak isteyenler için önümüzdeki günlerde MGA Sakarya Veznesinden depozitolu ödeme imkanı sunulacak. Ayrıca PBSC isimli uygulama indirilerek istasyonların konumu görülebilecek.

 

 

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Gazimağusa Belediyesi ile Yapım İnşaat Şirketi arasında bisiklet paylaşım sistemi kurumuyla ilgili Mart 2021’de Mart 2023 tarihine kadar sürecek olan sözleşme imzalandıklarını, teknik çalışmaların tamamlandığını ve faaliyete başladığını söyledi. Başkan Arter Gazimağusa’ya 7 noktada kurulan istasyonlarda toplam 100 adet bisikletin olacağını ifade ederek, amaçlarının hem çevre dostu bir ulaşım imkanı sunmak hem de turizm ve öğrenci kentinde bisiklet kullanımını teşvike etmek olduğunu, bisikletlerin hem görsel anlamda güzel olmasının yanında pandemi döneminde sağlığın ne kadar sporla iç içe olduğunu öğrendiklerini söyledi.  DAÜ Salamis Yolu giriş kapısı, Coffeemania karşısı, MGA Sakarya Tesisi, Anıt Çemberinde olmak üzere İsmet İnönü Bulvarında 4 istasyonun, diğerlerinin ise Hendek girişinde, Othello Parkı’nda, ve Kapalı Maraş girişinde olacağını söyledi. Bisikletlerin kredi kartıyla kiralanabileceğini ve alınan bisikletin başka bir istasyona bırakılabileceğini ifade eden Başkan İsmail Arter, pandemiden dolayı projeye 3 aylık gecikmeyle başladıklarını, kaldırımlar ve yolların yapımında bisiklet yollarına uygun olarak yapılması gerektiğini, çalışmaları bu şekilde yürüttüklerini söyledi ve hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 

 

Yapım İnşaat Şirketi Direktörü Ceren Ahmet Köse ise, Gazimağusa Belediyesine teşekkür ederek sözlerine başlayarak uzun uğraşlar sonucunda bu noktaya geldiklerini, Lefkoşa’da yaptıkları projede olduğu gibi Gazimağusa’da da öğrenciler turistler ve halkın hayatına dokunmak olduğunu söyledi. Köse, Hendek’te daha önce de olan istasyonun çok kullanılan bir istasyon olduğunu, diğer istasyonların da sadece öğrenci ve turistlerin değil halkın da kullandığı alternatif bir ulaşım yöntemi olmasını istedi. Daha fazla istasyonun olacağı daha geniş bir ulaşım sistemine dönüşmesini istedikleri sistemde kullanılacak bisikletlerin Londra, Barselona, New York’ta kullanılan bisikletlerin aynısı olduğunu, kalite sorunu olmayacağını, herhangi bir sorunu çözebileceklerini, hiçbir sorunla karşılaşmayacaklarını söyledi. Köse, sistemin kullanımının yüzde 99.5 online olacağını, gece saat 2’den sabah saat 5’e kadar istenilen saat ulaşım sitemine ulaşılacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödeme
Türkçe
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?