Otello Çok Sesli Korosu Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i Ziyaret Etti

Gazimağusa Belediyesi 3. Gazimağusa Sanat Festivali Başlıyor
15 Mart 2019
Gazimağusa Belediyesi Mağusa Gelişim Akademisi’nde “Yaşlılık Dönemi ve Hakları” Semineri Verilecek
18 Mart 2019

KIBRIS POLİFONİK KOROLAR DERNEĞİ OTELLO ÇOK SESLİ KOROSU YURT DIŞINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMEYE DEVAM EDİYOR

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Otello Çok Sesli Korosu Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i ziyaret etti. Dernek Başkanı Erkan Dağlı ile Dernek Başkan Yardımcısı ve Koro Şefi Rana Erozan Uluçay ve Yönetim Kurulu Üyesi Esra Uluçaylı’dan oluşan heyet Otello Çok Sesli Korosu’nun yıl içinde katılacağı uluslararası boyutlu organizasyonla ilgili Başkan İsmail Arter’e bilgi verdi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, Otello Çok Sesli Korosu’nun ünü ülkeye yayılmış bir koro haline gelmesinin ötesinde çalışmalarını uluslararası boyuta da taşındığını ve kendilerini de gururlandırdığını, koronun güzel projelerine belediyenin de katkı koymasının hem Mağusa halkını hem kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Başkan İsmail Arter, daha önce söylediği “Gazimağusa ülkemizin kültür-sanat başkentidir” sözünün öylesine söylenmiş bir söz olmadığını ifade ederek, “bu sözü bizlere sanatçılarımız söyletti. Çıtayı öyle bir yukarıya çıkardık ki aşağıya düşürme şansımız yoktur. Daha ileriye giderek Mağusa’daki sanat severler ve ülkemize çok daha fazla güzellik yaşatmak istiyoruz. Uluslararası boyutuyla daha fazla turistin ilgi göstereceği atmosferi burada yaratıyoruz. Mağusa’nın artık bir marka olmasının günü geldiğini düşünüyoruz. Yabancıların, turistlerin şehre gelirken Mağusa’ya daha fazla ilgi duyacaklarını şimdiden görebiliyorum.” dedi. Başkan İsmail Arter, derneğin faaliyetlerinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kıbrıs Polifonik Korolar Derneği Başkanı Erkan Dağlı konuşmasında, “sizlerin de bizlerin de hepimizin de gaylesi Mağusa’dır.” diyerek, Gazimağusa’yı kültür-sanat şehri yapmak için geçmiş yıllardan beridir çalıştıklarını, Kıbrıs’ta Mağusa’nın sanat şehri olarak söylenmeye başladığını ifade etti. Dağlı, belediyenin yıl içinde yaptığı tüm etkinlikleri takip ettiklerini ve desteklediklerini ifade ederek, derneğin yaptığı faaliyetlerle ilgili bilgi verdi.
Geçen yıl Prag’ta koro festivaline katıldıklarını, bu yıl bir adım daha yukarıya çıkarak Eylül ayında Barselona’da Uluslararası Korolar Festivali’nde yarışmaya katılacaklarını aktararak, yarışmaya giderken sonuçlandırdıkları bir proje olan 10 Kıbrıs halk şarkısını bir Cd’de topladıkları bir çalışmalarının olduğunu söyledi. Nisan ayında ise Korolar Söylüyor Konserini 5 koronun katılımıyla gerçekleştireceklerini, bu kadar koronun aynı anda sahneye çıktığı başka bir örneğin olmadığını ifade etti.
Bu yıl ülkemizde hiç yapılmayan bir piyano festivali yapmayı düşündüklerini ifade eden Dağlı, festivale dünya çapında bir piyanist ve eğitimci olan Gülsin Onay’ın ismini vereceklerini, festivali ülkemizde müzik alanında iz bırakan piyano sanatçısı ve hocası Jale Derviş’in anısına yapacaklarını söyledi.
Dağlı, Gülsin Onay Piyano Festivali kapsamında Gülsin Onay’ın açılış konseri vereceğini, 4-5-6 Temmuz tarihlerinde ise müzik öğretmenlerine yönelik workshop çalışmasının yer alacağının bilgisini verdi. Dağlı, ayrıca bir davet üzerinde İstanbul’da da konser vereceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödeme
Türkçe
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?