ULUSLARARASI MARAŞ DOWN PLAJ FUTBOLU FESTİVALİ DÜZENLENDİ

DİKMEN BELEDİYE BAŞKANI ÇELEBİ EKİBİ İLE BİRLİKTE TEMİZLİK KAMPANYASINA DESTEK VERDİ
9 Haziran 2023
MAĞUSA DAYANIŞMA VE ÇEVREYE DUYARLILIKLA TEMİZLENECEK
10 Haziran 2023

KKTC Engelliler Spor Federasyonu, Uluslararası Down Sendromlular Federasyonu ve Uluslararası Down Sendromlular Federasyonu KKTC Şubesi iş birliğinde Gazimağusa Maraş’ta Uluslararası Maraş Down Plaj Futbolu Festivali düzenlendi. Organizasyona Gazimağusa Belediyesi ve TC Büyükelçiliği de destek verdi. Türkiye, Bosna Hersek, Karadağ Kazakistan ve Polonya’dan ekiplerin katıldığı Festival, ekiplerin üzerinde ülke isimlerinin olduğu dövizler ve rengarenk kıyafetleri ile Maraş kapısından turnuvanın yapılacağı plaja kortej yürüyüşü yaptı.
Etkinliğe Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, eşi Sibel Tatar, Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay, Uluslararası Down Federasyonu Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay, Başkan Yardımcısı Hanife Salman, KKTC Engelliler Federasyonu Başkanı Ahmet Akdeniz, Uluslararası Down KKTC Başkanı Tülay Umut da katıldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı konuşmada, Maraş’ta çok anlamlı ve güzel bir etkinlikte buluştuklarını, etkinliğin uluslararası boyutuna dikkat çekerek, “Bizlerin burada bu etkinliğe misafirperverlik yapmamız son derece anlamlı ve değerlidir.” dedi.
Tatar, “Biz her zaman kendi içimizde yaptığımız etkinliklerde down sendromlu çocuklarımızın aslında diğer çocuklardan farklı olmadıklarını belirtiyor, onların önlerindeki engellerin aşılması için destek var engel yok diyoruz” dedi.
Tatar, uluslararası toplumdan, farklı ülkelerden down sendromlu çocuklarla bir spor etkinliği düzenlendiğini kaydeden Tatar, açılan Maraş’tan bütün dünyaya “biz uluslararası toplumla birlikte KKTC’de bütün engellerin aşılması için büyük mücadeleler içerisindeyiz” mesajı verildiğini vurguladı.
Etkinliğin down sendromlu kişilere toplumun öz evlatları olduklarını hissettirmek ve samimi duyguları iletebilmek açısından da değerli olduğuna değinen Tatar, “Bugün burada Uluslararası Down Sendromu Federasyonundan gelen tüm başkanları selamlıyorum” dedi.
Tatar down sendromlu bireylere “En değerli evlatlarımız ve kardeşlerimiz olarak her zaman gönlümüz sizinledir” dedi.
KKTC Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ahmet Akdeniz yaptığı konuşmada, festivalin Uluslararası Down Federasyonu iş birliğinde 6 ülkenin katılımıyla düzenlendiğini belirterek, festivali down sendromunun bir hastalık değil farklılık olduğunu, farklı olmanın normal olduğunu herkese duyurmak ve duyarlılığı artırmak amacıyla düzenlendiğini kaydetti.
Akdeniz, engelli bireyler topluma katılımı konusunda gösterdiği hassasiyet için Cumhurbaşkanı Tarat ve Eşi Sibel Tatar’a, takımları havaalanında alıp Maraş’a transferini sağlayan ve etkinlik alanını kendilerine tahsis ederek imkanlarını seferber eden Gazimağusa Belediyesine ve takımlara yemek veren GKK’na teşekkür etti.
Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay da, merkezi İstanbul olan Federasyonun 90 ülkeden üyesi bulunduğunu ifade ederek, etkinliğin Maraş’ta düzenlenmesinin de önemli olduğunu kaydetti.
Açılış konuşmalarının ardından Uluslararası Down Sendromu Federasyonu tarafından Cumhurbaşkanı Tatar ile diğer federasyon başkanlarına anı tabağı takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödeme
Türkçe
× Merhaba,size nasıl yardımcı olabiliriz ?